czwartek, 29 czerwca 2017r. imieniny: Piotra i Pawła
redakcja@goniec-lokalny.pl | | Redakcja | Reklama | Mapa serwisu
Repertuar Kina Niwa

http://www.goniec-lokalny.pl/gfx/upload/PRZED NAMI/repertuar.jpg

Wiadomości
Kursy walut ( notowania średnie NBP )
Logowanie
Email:
Hasło:
rejestracja | zapomniałem hasła
Newsletter

Dopisz tutaj swój email aby otrzymywać nasz newsletter
2017-01-16 12:46:20 z poradnikowo
Kobiety! Badajcie piersi regularnie bez względu na wiek

Profilaktyka raka piersi ma ogromne znaczenie dla zdrowia i życia kobiet. Dzięki regularnemu badaniu piersi można odpowiednio wcześnie wykryć niepokojące zmiany w piersiach i zwiększyć swoje szanse na całkowite wyleczenie nowotworu.

Rak piersi jest najczęstszym w Polsce kobiecym nowotworem złośliwym (blisko 22% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe). Ten typ nowotworu stanowi główną przyczynę zgonów kobiet jeśli chodzi o zapadalność na schorzenia onkologiczne (13% wszystkich zgonów pacjentek onkologicznych).
Na podstawie statystyk z 2008 roku stwierdzono w Polsce 14 576 nowych zachorowań na raka piersi, a w roku 2010 – prawie 16 000. Rosnącą zachorowalność na ten nowotwór w naszym kraju obserwuje się od lat 60–tych. Możliwym jest uratowanie życia dwa i pół tysiąca kobiet rocznie, ale nie dzieje się tak w 80% przypadków. Przyczyną jest zbyt późna diagnoza.

Kto jest najbardziej narażony – czynniki zwiększające ryzyko zachorowania ?

W większości przypadków przyczyny raka piersi nie są możliwe do ustalenia. Czynnikami podwyższającymi ryzyko zachorowania są m.in.: wiek, występowanie raka piersi w rodzinie, pierwsza miesiączka we wczesnym wieku, menopauza w późnym wieku, późny pierwszy poród, stosowanie długotrwałej hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), obecność mutacji genów BRCA-1 i BRCA-2 w organizmie.

Co powinno Cię zaniepokoić w wyglądzie piersi ?

 • zmieniony kształt piersi,

 • wyczuwalny guzek lub stwardnienie,

 • występujące na skórze piersi zmarszczenia, wciągnięcia, zmiana koloru,

 • wciągnięta brodawka, zaczerwieniona lub jeśli widoczne jest owrzodzenie,

 • jeśli z brodawki wydobywa się wydzielina.

Profilaktyka

Przynajmniej raz w roku powinnyśmy odwiedzić ginekologa. Kobiety z rodzin wysokiego ryzyka dziedzicznego raka piersi powinny być objęte opieką według indywidualnych wytycznych.

Samokontrola piersi

Samokontrola piersi jest podstawowym i ogromnie ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi. Podczas samobadania oglądamy stan swoich piersi, a następnie przeprowadzamy badanie dotykowe, tzw. badanie palpacyjne.

Samodzielne badanie piersi trzeba wykonywać systematycznie, najlepiej w tej samej fazie cyklu miesiączkowego, tj. 2-3 dni po miesiączce, po to aby wykluczyć nadwrażliwość brodawek i bolesność piersi. U kobiet niemiesiączkujących zaleca się przeprowadzanie samokontroli raz w miesiącu najlepiej zawsze tego samego dnia miesiąca. Każda kobieta wykonując badanie powinna zwracać uwagę na występujące na piersiach:

  •  brodawki i pieprzyki, przebarwienia – czy się nie powiększają, nie zmieniają koloru,
  •  wycieki z brodawki,
  • otoczkę wokół brodawki – może zmienić swój dotychczasowy regularny kształt,

  • zmianę kształtu lub wielkości piersi,

  • obrzęki węzłów chłonnych pod pachą,

  • guzki i zgrubienia wyczuwalne na piersi, wokół sutka i pod pachą.

Jeśli wyczujesz guzek w piersi konieczne przeprowadź równoczesne badanie tego samego fragmentu drugiej piersi. W przypadku zaobserwowania podobnej zmiany, zazwyczaj nie jest ona groźna (może być uwarunkowana genetycznie), ale i ona wymaga konsultacji lekarza.
W pozostałych przypadkach każda kobieta powinna koniecznie skontaktować się z lekarzem i podzielić się swoimi wątpliwościami.

Kiedy wykonać badanie usg piersi ?

USG piersi jest to metoda obrazowa badania wykorzystująca ultradźwięki. Jest to metoda nieinwazyjna, bezbolesna i całkowicie bezpieczna (można ją stosować również u kobiet w ciąży i karmiących). Badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania.

Profilaktycznie USG piersi należy robić raz w roku począwszy od 25 roku życia.

Dziewczyny, których mama, babcia lub siostry mamy czy babci miały raka piersi lub te które są nosicielkami genu BRCA1 lub BRCA2, a także te, których ojcowie czy dziadkowie mieli raka prostaty, powinny robić USG piersi co roku od 20 roku życia. Piersi młodych kobiet zbudowane są głównie z tkanki gruczołowej, dlatego USG jest lepszym badaniem niż mammografia.

Usg piersi wykonuje się także jako badanie uzupełniające mammografię, szczególnie w diagnostyce sutków gruczołowych. USG skutecznie wykrywa łagodne oraz rakowe zmiany w piersi. Usg rekomendowane jest także pacjentkom powyżej 40 roku życia dlatego, że pomaga wykrywać zmiany, których nie wykaże badanie mammograficzne.

Wskazaniem do wykonania badania mogą być różnego rodzaju stwardnienia, których wcześniej nie było – np. guzki, czy tzw. zaciągnięcie skóry, nietypowy wyciek z sutka u kobiet, które nie są w ciąży ani nie karmią, zmiany w brodawce lub guzki w dołach pachowych.

Mammografia

Mammografia to rentgenowskie badanie piersi, będące obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. Daje ono możliwość rozpoznania wczesnych zmian, jak również tych, które nie dają się wyczuć wykonując badanie palpacyjne (zmiany wielkości 2-3 mm). Podczas wykonywania mammografii pierś jest uciskana, ale nie uszkadza to piersi. Jest to konieczne, aby wykonane zdjęcia były wysokiej jakości, a ponadto ucisk ten pozwala na obniżenie dawki promieniowania rentgenowskiego. Mammografia pozwala wcześnie wykrywać 90-95% zmian nowotworowych, a we wczesnej fazie rozwoju każdy nowotwór może być całkowicie uleczalny.

 

W „Ultramedica” w Poradni Profilaktyki Chorób Piersi wykonasz kontrolne usg piersi. Pacjentki przyjmuje dr Krzysztof Jacko – specjalista onkolog.

Centrum Zdrowia Kobiet "Ultramedica"
facebook