czwartek, 29 czerwca 2017r. imieniny: Piotra i Pawła
redakcja@goniec-lokalny.pl | | Redakcja | Reklama | Mapa serwisu
Repertuar Kina Niwa

http://www.goniec-lokalny.pl/gfx/upload/PRZED NAMI/repertuar.jpg

Wiadomości
Kursy walut ( notowania średnie NBP )
Logowanie
Email:
Hasło:
rejestracja | zapomniałem hasła
Newsletter

Dopisz tutaj swój email aby otrzymywać nasz newsletter
2017-01-09 14:07:09 z LEONCIN
Jest dobrze ale...

Zgodnie z obietnicą, na zakończenie ubiegłego roku został otwarty w Leoncinie dom pobytu dziennego Senior-Wigor. Większość deklaracji składanych przed rozpoczęciem inwestycji została zrealizowana, pojawiają się jednak pewne „ale”.

Ostatniego dnia grudnia seniorzy przybyli na otwarcie inwestycji skierowanej właśnie do nich mogli się poczuć trochę jak w nadchodzącą sylwestrową noc. Prezentacja domu dziennego pobytu urozmaicona była bowiem symboliczną lampką szampana.

Czy w rzeczywistości było co świętować?

Seniorzy opowiedzieli nam nie tylko o tym, co można było zobaczyć ale i o zapewnieniach padających ze strony wójta, co do funkcjonowania tego budynku w przyszłości. Jeśli zostaną one zrealizowane, to zapewne toast się należał.

Seniorzy mają otrzymać, tak długo wyczekiwaną rehabilitację i chociaż ma być ona na razie w postaci ogólnych ćwiczeń dostępnych dla wszystkich pensjonariuszy, to już ogromny ukłon w stronę tej nieco starszej grupy mieszkańców.

W budynku pojawiła się też obiecywana winda, z której korzystać będą mogły osoby niepełnosprawne ruchowo. Taka przynajmniej jest teoria, bo w dniu otwarcia winda, być może z powodu tremy, nie chciała zaprezentować przybyłym gościom swoich umiejętności. Taką niedogodność z pewnością szybko da się usunąć. Są jednak i inne, zdaniem seniorów, poważniejsze mankamenty.

- Jest tylko jedna wspólna łazienka z dwiema kabinami. Wójt zapewniał, że będą one oznaczone jako męska i damska. Naszym zdaniem to jednak za mało. Ludzie w starszym wieku mają różne schorzenia, często związane z koniecznością zwiększonego korzystania z toalety – zauważa Olga Tomczak prezes stowarzyszenia „Czas”. W budynku nie było też pełnego wyposażenia jeśli chodzi o meble.

Obecnie pozostaje więc poczekać i oceniać dopiero działalność. Tylko czy będzie komu oceniać? Na stronie internetowej gminy Leoncin pojawiło się ogłoszenie o przedłużeniu naboru dla chętnych do korzystania z domu dziennego pobytu. Można się zgłaszać jeszcze do końca tygodnia czyli do 15 stycznia. Zdaniem seniorów, rozwiązaniem tego problemu może być wprowadzenie zapisów na poszczególne dni, a nie konieczność deklarowania pobytu przez cały miesiąc. Chodzi tu o możliwości finansowe ale i dojazdu. Dodatkowo w takiej sytuacji seniorzy mogliby wybierać te dni, w których będą realizowane interesujące ich formy aktywności.

Planowana ilość pensjonariuszy to 15 osób. Mimo, że liczba ta nie brzmi imponująco, to w praktyce może się okazać i tak zbyt optymistyczna. Może czas i właściwe prowadzenie tego ośrodka przekona kolejne osoby by skorzystać z jego oferty.

http://goniec-lokalny.pl/gfx/upload/leoncinsenior/thumb/krawczaksenior.JPGhttp://goniec-lokalny.pl/gfx/upload/leoncinsenior/ksiadzsenior.JPG

Jakub Janik
facebook