czwartek, 29 czerwca 2017r. imieniny: Piotra i Pawła
redakcja@goniec-lokalny.pl | | Redakcja | Reklama | Mapa serwisu
Repertuar Kina Niwa

http://www.goniec-lokalny.pl/gfx/upload/PRZED NAMI/repertuar.jpg

Wiadomości
Kursy walut ( notowania średnie NBP )
Logowanie
Email:
Hasło:
rejestracja | zapomniałem hasła
Newsletter

Dopisz tutaj swój email aby otrzymywać nasz newsletter
2017-01-16 18:37:47 z POWIAT
Czy Kaczyński boi się ptasiej grypy?

Widmo ptasiej grypy na Mazowszu stało się na tyle realne, że odpowiednie działania podjęło ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi przy udziale głównego lekarza weterynarii. W obecnej chwili nie ma jednak zagrożenia dla ludzi.

Już pod koniec ubiegłego roku pojawiły się specjalne instrukcje dla osób zajmujących się hodowlą ptactwa. Dotyczyły one, między innymi żywienia drobiu i izolowania go od wszelkiego kontaktu z ptakami wolno żyjącymi. Na istotność informacji zawartych w tej informacji wskazywał dopisek, że nieprzestrzeganie zaleceń może wiązać się z karami finansowymi.

Czy tak poważna sprawa jak epidemia ptasiej grypy nie zachwieje i tak mocno nadwyrężonym budżetem naszego kraju. Padające ptactwo, czy kolejność utylizacji kolejnych zagrożonych stad to ogromne koszty zarówno dla hodowców jak i dla krajowej gospodarki. Wypłata odszkodowań i konieczność uzupełnienia niedoborów poprzez import drobiu mogą stać się przyczyną jeszcze większego deficytu budżetowego. Czy to oznacza niepewność dla beneficjentów sztandarowego programu partii Jarosława Kaczyńskiego 500+. Słowem prezes PiS ma się czego obawiać.

Jedną z pierwszych gmin, które zdecydowały się na zdecydowane działania w sprawie ptasiej grypy jest położona w powiecie nowodworskim gmina Czosnów. Wójt Antoni Kręźlewicz zaprosił sołtysów oraz pozostałych mieszkańców na spotkanie informacyjne. Na stronie UG możemy przeczytać „W związku z wystąpieniem na terenie Polski wysoce zjadliwej grypy ptaków Wójt Gminy Czosnów organizuje na wniosek Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Dworze Maz. spotkanie informacyjne dla sołtysów oraz zainteresowanych mieszkańców.
Spotkanie odbędzie się 18 stycznia 2017 r. o godzinie 10.00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Czosnowie.
Podczas spotkania zostanie przedstawiona problematyka choroby oraz metody bioasekuracji. Bardzo istotnym czynnikiem jest przestrzeganie rygorystycznych przepisów utrzymania zwierząt przez wszystkich posiadaczy drobiu w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby”.

To odpowiedzialne podejście do tak niebezpiecznej choroby. Mamy nadzieję, że inne gminy też podejmą działania informacyjne i edukacyjne dla swoich mieszkańców.

http://goniec-lokalny.pl/gfx/upload/POWIAT/ptasiagrypa2.jpg

Jakub Janik
facebook